דוח המאזן

החלק הראשון בדוחות הכספיים הוא דוח מאזן, המאזן הוא בעצם רשימה מפורטת של כל הנכסים וכל ההתחייבויות של החברה.

מאזן בנוי סביב עקרון אמת פשוטה אחת – אם יש לי נכסים, הייתי צריך להשיג מזומנים ממקור כלשהו על מנת לרכוש אותם.

בואו מתעכב רגע על האמת הזאת, ניקח לדוגמא את שי, שי הוא ילד בן 10 שמחזיק עכשיו ביד שטר של 200 ₪. האם יש לו נכסים? כן 200 ₪ במזומן הינו נכס אבל השאלה הראשונה שסביר להניח שנשאל את עצמנו היא "מאיפה ילד בן 10 השיג 200 ₪?". את התשובה לשאלה הזאת אנחנו יכולים למצוא בדוח המאזן. המאזן לא רק מפרט את כל הנכסים שיש לחברה אלא גם את המקורות אשר שימשו את החברה על מנת לממן את הנכסים הללו.

על מנת להבין יותר טוב מה הכוונה בואו נסתכל על דוח מאזן של חברה גדולה ומוכרת, אסם (דוחות כספיים לשנת 2014) ובואו נבחן כמה מספרים עיקריים בדוח.

מאזו

לדוגמא מלאי – לאסם יש מלאים בשווי של כמעט 400 מיליון ₪, זהו מלאי חומרי הגלם, מוצרים מוגמרים ומוצרים בתהליך ייצור. דוגמא נוספת הינה רכוש קבוע – לאסם יש רכוש קבוע בשווי 1.1 מיליארד ₪ זה מה שאסם שילמה על כל המפעלים, המכונות המשרדים הבניינים, המשאיות ושאר הציוד שלה.

אנחנו עוד יכולים לראות שלאסם יש יתרות מזומנים בבנק בגובה של 471 מיליון ₪ וסה"כ נכסים בשווי של כמעט 4 מיליארד ₪.

אז מאיפה אסם השיגה את הכסף לרכוש נכסים בגובה 4 מיליארד ₪? את התשובה לשאלה הזאת אנחנו נמצא בשני החלקים האחרים של דוח המאזן, חלק ההתחייבויות וחלק ההון (בעלים).

באופן כללי יש לחברה שתי דרכים להשיג כסף על מנת לרכוש נכסים, לקחת הלוואות (מבנקים לדוגמא) או מהשקעה של בעלי המניות.

אז בואו נראה איך הצליחה אסם לממן נכסים בשווי 4 מיליארד ₪.

אם נסתכל על שורת הספקים אנחנו יכולים לראות שהספקים השונים של אסם נתנו אשראי בגובה 756 מיליון ₪ כלומר אסם עדיין לא שילמה על כל המלאי שהיא מחזיקה נכון ליום המאזן ואף הרבה מעבר לזה. אסם לקחה הלוואות לטווח קצר בגובה של כ- 7 מיליון ₪ ואפשר לראות שמקור המימון הגדול ביותר של החברה הוא סעיף "יתרת עודפים".

יתרת עודפים היא הרווח שהצטבר מהפעילות השוטפת של החברה לאורך שנות קיומה, כמו שאתם יכולים לראות הסעיף הזה נמצא בחלק של ההון במאזן מפני שהרווחים האלה שייכים לבעלי המניות ובעלי המניות החליטו להשקיע את הכסף הזה חזרה בחברה.

בסופו של דבר אנחנו יכולים לראות שסך ההתחייבויות וההון של החברה שווים בדיוק לסך הנכסים של החברה וזאת מהות המאזן פירוט של כל הנכסים אל מול כל מקורות המימון שלהם.

עכשיו כשאנחנו מבינים את המאזן אנחנו יכולים להתחיל לשאול את עצמנו שאלות כמו האם היחס בין יתרת העודפים או מול ההתחייבויות של החברה הוא בריא? אלה כבר שאלות עמוקות יותר בניתוח דוחות כספיים וניגע בסוגיות האלה במאמרים הבאים בסדרה.

ו/או שתפו את היועצים – ייעוץ עסקי

שתפו אותנו
Google+
Twitter
LinkedIn