תוכנית עסקית

תקציר מנהלים איכותי וממצה יסביר לקורא בקצרה את כל הדברים החשובים והמעניינים על העסק שלך. מטרתו של התקציר היא לעניין, לסקרן ולהביא את המשקיע לפגישה ראשונה.

תקציר מנהלים (executive summary) הוא הדרך שלך להציג את המיזם שלך באופן קצר וממצה. משקיעים פוטנציאלים רואים עשרות, אם לא מאות, של מיזמים וצריכים להחליט מהר מאוד מה מעניין ומה לא. תקציר מנהלים (או One Pager) הינו פירוט ממצה על המיזם שלך. האורך של תקציר מנהלים הוא באופן מסורתי עמוד A4 אחד (ולכל היותר שניים) והוא אמור לפרט לקורא (בין אם הוא משקיע, שותף או כל גורם אחר) את האלמנטים המרכזיים של המיזם.

התוכן של תקציר מנהלים:

תקציר מנהלים

  • תיאור המיזם.
  • הבעיה.
  • הפתרון.
  • השוק.
  • היתרון התחרותי.
  • אבני דרך מרכזיות (עבר ועתיד).
  • הסכום המבוקש להשקעה והשימוש בו.
  • הצוות המייסד.
  • מודל עסקי
  • אסטרטגיה שיווקית.

תיאור המיזם – מה עושה המיזם שלך?

המשקיע מקבל עשרות פניות להשקעה ובד”כ יש לו תחומי עניין בהם הוא משקיע. תיאור המיזם בא לענות על השאלה הראשונה, מה עושה המיזם ובאופן עקיף להגיד לקורא האם משתלם לו להמשיך לקרוא.

הדרך הטובה ביותר לתאר את המיזם שלך היא באמצעות משפט אחד קצר וקולע המתאר את החברה והפעילות.

הבעיה.

על מנת שמוצר יצליח הוא צריך לענות על צורך או לפתור בעיה. בחלק הזה של תקציר המנהלים אנחנו נסביר מה הבעיה שאנחנו מזהים בשוק, מה היקף הבעיה ומה הפתרונות או הגישות הקיימות היום לנסות ולהתמודד איתה.

הפתרון.

תיאור המוצר או השירות שלנו. אחרי שהצגנו את הבעיה אנחנו מציגים את הפתרון שאנחנו מציעים, איך הוא מתמודד עם הבעיה ואיך הוא שונה מהפתרונות האחרים הקיימים היום בשוק.

השוק.

בסופו של דבר מעניין את המשקיע לדעת מה הפוטנציאל הכלכלי של המיזם. תיאור השוק יתן לקורא מושג מה גדול השוק הרלוונטי, מהם קצבי הגידול החזויים בו והאם הוא בשל לשינויי שהמיזם שלך מציע.

בנוסף בחלק הזה נפרט מי המתחרים הקיימים בשוק, מה הם עושים ובמידת האפשר מה ההצלחות שלהם.

היתרון התחרותי –

למה המיזם שלך הולך להצליח? מה החוזקות של המוצר שלך? מה מבדיל אותך מהתחרות? החלק הזה אמור לגרום למשקיע להבין את היתרונות שלך בצורה מאוד ברורה וחיה, זה המקום בו המשקיע אמור להגיד לעצמו “יש פה משהו”.

אבני דרך מרכזיות –

מה כבר עברת? השלב הזה מתחיל בלתאר בתמציתיות מה החברה כבר עשתה. דוגמאות לאבני דרך רלוונטיות הן פיתוח מוצר (MVP), גיוס השקעה ראשונית, ביצוע מחקר שוק, התאגדות החברה, בניית תוכנית עסקית וכו’.

ולאחר מכן תיאור של אבני הדרך המרכזיות אליהן אנחנו שואפים להגיע בקרוב, לדוגמא מועד השקה מתוכנן, חתימה צפויה על הסכמים עם לקוחות מרכזיים וכו’.

סכום ההשקעה המבוקש והשימושים בו –

כמה כסף את/ה צריך/ה? גם כאן יש חשיבות גדולה לציין באופן ברור את הסכום הנדרש. משקיע יודע כמה כסף יש לו וכמה הוא מוכן להשקיע במיזם בודד. יש משקיעים שמחפשים השקעות קטנות ויש כאלה שמחפשים גדולות ברגע שמשקיע יכול לראות את סכום ההשקעה המבוקש הוא מיד יוכל לדעת אם החברה נכנסת לפרופיל ההשקעה הרצוי שלו ולא יבזבז את זמנו וזמנך בהמשך בירורים ומגעים.

החלק השני הוא לתאר מה השימושים של הכסף. מה את/ה הולך/ת לעשות עם סכום הכסף המגוייס ואיך הוא הולך לקדם את המיזם. המטרה של החלק הזה היא להראות למשקיע שנעשו חשיבה ותכנון לפני ניסיון הגיוס ואת/ה יודע בדיוק למה את/ה צריך את הכסף.

הצוות המייסד.

משקיעים, לעיתים קרובות, מוכנים להשקיע במיזם בעיקר בגלל הצוות המייסד. הם משקיעים באנשים עם רעיונות ולאו דווקא ברעיונות עצמם. רעיון, טוב ככל שיהיה, לא יוכל להתרומם לכדי מוצר מרוויח אם אין צוות נכון שמוביל אותו קדימה. בחלק הזה מקובל לדבר עליכם המשקיעים ולפרט את הניסיון הרלוונטי שלכם ומה אתם מביאים למיזם על מנת להביא להצלחתו.

מודל עסקי.

במידה והמיזם בשל מספיק ויש לך כבר הבנה מה הולך להיות המודל העסקי שלך זה המקום לפרט ולהסביר למשקיע מאיפה את/ה צופה שיגיעו ההכנסות. האם המודל העסקי מבוסס B2B או B2C, האם ישנם רשיונות, דמי שימוש חודשיים, מכירה חד פעמית ועוד.

אסטרטגיה שיווקית.

גם כאן, כמו במודל העסקי, במידה והמיזם בשל מספיק וכבר יש לך תוכנית שיווק סדורה זה המקום לפרט את עיקרי הדברים. המטרה היא להציג למשקיע הפוטנציאלי מה אנחנו מתכננים לעשות ואיך אנחנו מתכננים להגיע לקהל שלנו ברמה מאוד גבוה.

לסיכום.

מטרתו של תקציר המנהלים הוא לפרט בצורה תמציתית ומדוייקת על המיזם, הפוטנציאל העסקי שלו והאמצעים הקיימים והנדרשים למימושו. הרעיון הוא לכתוב את התקציר בצורה כזאת שתסקרן את הקורא ותגרום לו לרצות לשמוע עוד ובהמשך גם להשקיע במיזם.

אנחנו “היועצים” בעלי ניסיון רב בניתוח והבנת מיזמים ונוכל ביחד איתך לכתוב תקציר מנהלים שיקלע בול למטרה.

 

דילוג לתוכן