ניהול סיכונים

ניהול סיכונים - בעולם המאופיין בחוסר וודאות סיכונים הם חלק מההתנהלות היומית שלנו, חלקם מתממשים וחלקם לא. במקום לתת לסיכונים להשפיע עלינו בצורה מהותית אנחנו יכולים להבין אותן, להתכונן אליהם ולנהל אותם במידה ומתממשים.

ניהול סיכונים

הגדרת סיכונים

ניהול סיכונים – אנחנו פועלים בסביבה המאופיינת בחוסר ודאות. אנחנו לא יודעים לחזות איך פעולה שלנו תשפיע על:

– השוק
– הלקוחות
– המתחרים
– או המוצר.

אנחנו לא יודעים לחזות איך שינויים שלא קשורים אלינו ישפיעו עלינו. לפעמים אנחנו יכולים להעריך אילו סיכונים צופן בחובו העתיד אך אין לנו דרך לדעת אם הם יתממשו ומתי. הסיכונים יכולים להיות סיכונים תפעוליים. לדוגמא, בעיות בשרשרת אספקה, מחסור בסחורה, סחורה פגומה, גניבות וכו'. ישנם גם סיכונים פיננסיים כגון חשיפה למטבע או ריביות, הסתמכות על מודלים פיננסיים שגויים וכו'.

ומה זה ניהול סיכונים?

ניהול סיכונים זה שם כולל לתהליך שעוברת החברה באופן שיטתי וקבוע על מנת לזהות ולמפות את הכשלים האפשריים בתהליכי העבודה שלה. כמו כן התהליך מזהה וממפה את הסיכונים הכרוכים בפעילות החברה.

התהליך עוזר להבין כיצד הסיכונים יכולים להשפיע על החברה ומה תהיה מידת ההשפעה. התהליך מגדיר את הסבירות להתממשות הסיכון ולבסוף להגדיר מה הצעדים שהחברה צריכה לנקוט על מנת להקטין את סיכוי להתממשות הסיכון. כך תדע החברה מה הצעדים שעליה לנקוט על מנת להתמודד עם התוצאות בצורה מיטבית.

איך זה עובד

בין אם החברה שלך מבוססת עם פעילות שוטפת או מיזם בתחילת הדרך שרק מתחיל להצליח, התהליך לניהול סיכונים זהה. בשלב הראשון נשב ונגדיר מה פעילות הליבה של החברה ומה הגורמים שיכולים להשפיע על הפעילות הזאת. נחלק את הגורמים האלה לגורמים פנימיים (עליהם יש לחברה השפעה ישירה) וגורמים חיצוניים (נכפים על החברה מהסביבה העסקית).

דוגמא לגורם פנימי היא כשירות פס ייצור. החברה אחראית לאחזקתו, בדיקתו ותיקונו של פס הייצור. לכן, יש לה שליטה מלאה על מה קורה איתו ובמידה ומשהו משתבש בו זה תלוי רק בה.

דוגמא לגורם חיצוני היא שער חליפין. החברה לא יכולה להשפיע על שער החליפין של המטבע. במידה והפעילות שלה גלובלית היא תהיה חשופה מאוד להשפעות של שער החליפין. לכן, צריכה להיות מודעת לסיכון הכרוך בהשתנות שער החליפין.

למה זה חשוב?

בגלל שאנחנו יודעים שישנם סיכונים שיכולים להתממש ומבינים שלפחות בחלק מהמקרים פוטנציאל הנזק הוא עצום, אנחנו רוצים להכין את עצמנו. החשיבות של ניהול סיכונים באה לידי ביטוי בשתי דרכים:

הבנה וידע.

בסוף התהליך נבין מה התרחישים השליליים שאנחנו עשויים להתמודד איתם. נבין מה פוטנציאל הנזק של כל תרחיש כזה ונוכל לכתוב תוכנית תגובה. כך נגיע לאירוע כשאנחנו מוכנים ויודעים מה עלינו לעשות. נקטין את אפקט אי הוודאות ונוכל להתרכז בניהול האירוע בצורה היעילה והמקצועית ביותר תוך פגיעה מינימלית בפעילות הליבה של העסק.

לדוגמא – חברת שילוח מתבססת בכל הפעילות השוטפת של על זמינות ותקינות של משאית. סיכון מהותי פעילות החברה יכול להיות תקלה המשביתה את המשאית ומונעת מהחברה להמשיך בפעולות השילוח. ניהול סיכונים יכול להיות איתור חברת השכרה ממנה ניתן יהיה לשכור משאית חלופית במידת הצורך בהתרה מינימלית.

צעדי מניעה.

במידה ונזהה סיכונים מהותיים עם פוטנציאל מימוש גבוה נוכל מיד לנקוט בצעדי מניעה. זאת על מנת להקטין את פוטנציאל המימוש וכן את הנזק האפשרי. בעוד שהדרך הראשונה מסייעת לנו להתמודד עם התממשות של סיכון הדרך הזאת בעצם באה למנוע ככל הניתן את התממשותו.

לדוגמא – המשאית של אותה חברת שילוח היא ישנה ולאחרונה התגלו סדקים במנוע שבמידה ויתרחבו עשויים להשבית את המשאית לזמן רב. בעוד שהנזק בדוגמא זו יהיה זהה לזה של הדוגמא הקודמת היתכנות המימוש במקרה זה גבוהה הרבה יותר. לכן אין סיבה לשבת בחיבוק ידיים ולחכות שהמשאית תתקלקל. ניתן למנוע את התממשות הסיכון באמצעות השבתה יזומה של המשאית לצורכי תיקון או ע"י רכישת משאית חדשה.

ו/או שתפו את היועצים – ייעוץ עסקי

שתפו אותנו
Google+
Twitter
LinkedIn