מחקרי שוק

במסגרת אחת העבודות שלנו חברנו ליזמית עם סטארט אפ המתקשר לתחום בריאות הנפש. כחלק מהעבודה איתה יצא לנו לבצע מחקר שוק בתחום ולהבין את המגמות (המדאיגות) בו. כמו כן, לראות את הפתרונות החדשים המוצעים ולקבל כיוונים חדשים ומעניינים. המאמר הבא מסכם את עיקרי המגמות בתחום בריאות הנפש בעולם.

תחום בריאות הנפש

תחום בריאות הנפש בד”כ גורם לכולנו אי נוחות. הקונוטציה שעולה לנו בראש היא משוגעים, מחלקות סגורות, תרופות פסיכיאטריות ועוד. בד”כ התחום גם נראה מאוד רחוק מאיתנו בדיוק בגלל זה. אנחנו מודעים רק למקרים הקיצוניים אבל לא מבינים כמה המציאות שונה מהתמונה הזאת וכמה היא הרבה יותר קרובה אלינו.

בפועל, השכיחות של מחלות נפשיות גבוהה הרבה יותר ממה שאנחנו יודעים. מחלות נפש (כקטגוריה) הן היום הגורם מספר אחד לנטל כלכלי בעולם, הרבה יותר ממחלות קרדיו-וסקולריות, סרטן או סכרת. ע”פ תחזיות ארגון הבריאות העולמי, דכאון תהיה המחלה השכיחה ביותר בעולם בשנת 2030 ודכאון קליני יהיה הגורם מספר אחד בעולם לנכות.
כאשר בוחנים את המצב היום, בערך 1 מכל 25 אנשים סובל ממחלת נפש קשה אבל בערך 1 מכל 5 אנשים יסבול ממחלת נפש כלשהי במהלך שנה וכפי שצוין קודם, דכאון זאת מחלת הנפש השכיחה ביותר.

ניתוח השוק בארה”ב

ע”פ נתוני ארגון הבריאות העולמי 1 מ-5 אנשים בארה”ב סובל ממחלת נפש מידי שנה ודכאון הוא הגורם מספר אחד לנכויות. ההערכה היא כי היעדרויות מהעבודה בגלל דכאון עולות למשק האמריקאי כ- 31 מיליארד דולר בשנה.
מספר המתאבדים בשנה בארה”ב עומד על כ- 30,000 איש ויש עוד מאות אלפים אשר מנסים להתאבד וזה מאוד ברור שמחלות נפש בכלל, ודכאון קליני בפרט, צריכים לקבל דגש מיוחד מפני שגם אחרי שתהליך האבחון השתפר מאוד ורוב חולי הנפש מקבלים טיפול בשלב כזה או אחר של המחלה, יכולות לעבור שנים מרגע התפרצות המחלה ועד האבחון והטיפול.

מספר המומחים העוסקים בתחום בריאות הנפש בארה”ב הוא כ- 552 אלף עובדים העוסקים באבחון וטיפול בבעיות נפש או התמכרויות. מספר הפסיכולוגים והפסיכיאטרים בארה”ב עומד רק על 140 אלף ועיקר האבחון והטיפול במחלות נפש נעשה דווקא ע”י רופאים כלליים (רופאי משפחה). ההערכה היא שכ-21% מכלל הביקורים הקשורים למחלות נפש נעשים אל מול רופא כללי וכ-67% מכלל המרשמים של תרופות לטיפול בבעיות נפשיות נרשמים ע”י רופאים כלליים.

ניתוח השוק בקנדה

גם בקנדה הסטטיסטיקה מדברת על יחס של 1 ל-5 כאשר מדברים על שכיחות מחלות נפש בקרב האוכלוסייה. כ-5% מהאוכלוסייה סובלים מחרדה כלשהי הגורמת לנכות בינונית עד חמורה. התאבדויות מהוות כ- 24% מכלל מקרי המוות של צעירים בגילאים 15-24 וכ-16% ממקרי המוות בגילאים 25-44. ככלל התאבדות הינה גורם המוות מספר אחד בקנדה בטווח הגילאים מבגרות ועד אמצע החיים.

ההערכה היא כי העלויות הישירות והעקיפות של טיפול בחולי נפש בקנדה עומד על כ- 14.2 מיליארד דולר (נכון לשנת 1998) המתחלקים בין טיפול (4.7 מיליארד), עלות עקיפה של נכות או מוות (3.2 מיליארד) והוצאות על טיפולים לא מבוטחים ואובדן ימי עבודה בגין דכאון (6.3 מיליארד).

סה”כ ההערכה היא כי יש היום כ-21 אלף פסיכולוגים ופסיכיאטריים בקנדה, היחס בין מטפלים למטופלים מאוד נמוך ורק הולך ויורד עם השנים. אחת הבעיות הגדולות של תחום בריאות הנפש בקנדה הוא אוכלוסייה מתבגרת של מטפלים כאשר מעל מחצית מהמטפלים הם בני 55 ומעלה.

לאור מספרם הנמוך של הפסיכולוגים והפסיכיאטרים בקנדה, גם כאן משחקים רופאי המשפחה תפקיד גדול באבחון מחלות נפש. ההערכה היא שלפחות 20% מהביקורים אצל רופאי משפחה היו קשורים למחלות נפש. רופאי המשפחה, אשר אינם מומחים באבחון פסיכיאטרי, משתמשים בעיקר באינטואיציה שלהם וב-DSM-5 (מדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות) לאבחן חולים ולתת להם טיפול.

האתגרים בתחום בריאות הנפש

לאור העובדה שמספר חולי הנפש בעולם רק הולך וגדל ולאור זה שמספר המטפלים המקצועיים לא גדל באותו היחס נוצרות לנו בעיות מובהקות של אבחון ושל טיפול.

האבחון הפסיכיאטרי נעשה היום בהסתמך על שני מדריכים עיקריים, ה- DSM5 וה- ICD10. שני הספרים האלה מקשרים (באופן כללי) בין תסמינים שונים לבין אבחון ובעצם מהווים את נדבך האבחון העיקרי של הרופא. החיסרון הגדול של שני המדריכים הללו הוא שהם עדיין מפורסמים בצורה של ספרים. המאבחן, לאחר פגישה עם המטופל, צריך לחפש בספר על מנת לקשר בין תסמינים ותוצאות שונות ולהגיע לאבחון כלשהו. התהליך לוקח הרבה מאוד זמן שאין למטפל.

הניסיונות שהיו להוציא גרסאות דיגיטליות לספרים אלה לא היו מוצלחות ולא הצליחו לעשות שינוי אמיתי.
בהמשך, לאור המגמה של מספר המטפלים למטופלים ההולך ויורד יש פחות ופחות זמן למטפלים להיות עם המטופלים.

אחת המגמות המעניינות בתחום הוא טיפולים מרחוק באמצעות אפליקציות או בינה מלאכותית. ישנם היום מרכזי טיפול רציניים המציעים ללקוחותיהם אפליקציות המיועדות לסייע נקודתית בבעיות ולטפל בזמינות מיידית וללא צורך להגיע לפגוש רופא. תחום הבינה המלאכותית נכנס גם הוא לתמונה כאשר מנסים לפתח רובוט שידע לתת טיפול נכון גם ללא מעורבות מטפל אנושי.

לסיכום.

תחום בריאות הנפש הינו תחום אשר הולך ומתפתח ככל שיותר אנשים זקוקים לטיפול. השכיחות של מחלות נפש באוכלוסייה הולכת ועולה והנטל הכלכלי של מחלות הנפש רק יגדל עם השנים. תהליכי האבחון והטיפול עדיין מיושנים ולאוכלוסיית המטפלים היום קשה לקבל חדשנות מפאת גילם, יחד עם זאת ישנה מגמה ברורה של שימוש בטכנולוגיה וחדשנות על מנת לייעל ולשפר את התחום.

אנו מציעים שירותי מחקר שוק על מנת שתוכלו לבדוק אם שווה לכם להיכנס לתחום כלשהו.

דילוג לתוכן